- New
Complete your beverage service with our crystal-clear rPET dome lids with cross Ø9,0 cm, a practical and durable solution for soft drinks, milkshakes, smoothies or cold drinks to go. Designed for comfortable use, they combine functionality, durability and a transparent finish that enhances the contents.
Compatible with cups available in the Accessories section.
Accesories
See more products
Have you ever accidentally spilled your favourite drink while you were trying to carry it from one place to another? To avoid awkward situations like that, we offer you our PET plastic lids, meticulously designed to give you maximum convenience and safety when offering your drinks to customers. With a snug fit and secure seal, your customers can enjoy their drinks on the go without having to worry about unpleasant spills.
Made from polyethylene, better known as PET, these lids are a safe bet for covering any glass containing cold beverages. Transparent, strong and lightweight, our PET lids keep drinks safe and prevent spills, while allowing you to see what's inside the glass at all times.
Want to know all the advantages? We tell you about them.
Recycle this product without any problem once its useful life is over. You only have to pay attention to the material it is made of to know in which container you will have to dispose of it.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø9cm |
| Material | PET |
| Product type | Lid |
| Uses | Cups |
| Total Capacity | 500ml 16Oz |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 9 cm |
| Shape | Dome |
| Height | 29,50 cm |
| Width | 39,00 cm |
| Compostable | No |
| Freezing | No |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Traditional Oven | No |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 39,00 cm |
| Microwave | No |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | No |
| Maximun Use Temperature | 70ºC |
| Minimum Use Temperature | -18ºC |
| Price for | 50 |
6165-100
100 Units
13, 46€
0,135€/Flat
In Stock.
11186-100
100 Units
15, 11€
0,151€/Compostable
In Stock.
11919-100
100 Units
16, 67€
0,167€/Compostable
In Stock.
11920-50
50 Units
16, 66€
0,333€/Compostable
In Stock.