- Pack
1.120
Product Replacements
264, 93 € 0,331€/Compostable
Discontinued Product
Biodegradable and Compostable Cup made of transparent PLA, from corn starch, with a capacity of 550 ml.
Accesories
See more products
You're probably wondering what these PLA cups are made of. At first glance, they look like ordinary plastic cups, don't they? But, surprisingly, they are made of PLA, a material very similar to conventional plastic and with similar properties, but completely eco-friendly.
So what is PLA? PLA is a bioplastic derived from corn starch, which makes it an environmentally friendly choice. And if you're wondering about its sustainability, both the manufacturing of PLA and the production of these cups follow environmentally friendly practices, ensuring you're making a conscious choice for your needs.
Now, what are the advantages of choosing PLA cups?
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 550 ml |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Collins Glass |
| Total Capacity | 550 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Cylinder |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Measuring mark | 400 ml |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 1.120 |
8456-50-14
700 Units
144, 60€
0,207€/Compostable
In Stock.
8168-50-16
800 Units
264, 93€
0,331€/Compostable
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions