- last units
Discontinued Product
Cupcake Liner Tulip shape Brown Ø5x5/8cm (125 Units)
The price is for a pack of 125 Units.
With this product also buy
4535-100
100 Units
4, 95€
0,049€/Plastic
In Stock.
5032-25
25 Units
13, 01€
0,520€/Paper
In Stock.
9025-750
750 Units
3, 84€
0,005€/Paper
In Stock.
11759-114
114 Units
14, 90€
0,131€/Foil
In Stock.
See more products
How many times have you ruined the impeccable shape of your delicious cupcakes by demoulding them? Paper baking cases will be your best ally for perfect and delicious cupcakes and muffins.
Made of paper, a biodegradable material, the cupcake capsules are an eco-friendly option, free of plastic waste. Plus, they're built to withstand oven use and high temperatures without breaking or losing their style.
Why include paper cupcakes cases in your business? We tell you all the advantages.
| Colour | Brown |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø5x5/8cm |
| Design | Muffin |
| Material | Greaseproof paper |
| Product type | Baking Capsule |
| Base Width | 5 cm |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | Ø5x5/8 cm |
| Shape | Tulip |
| Height | 8 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 125 |
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions