- last units
Product Replacements
36, 84 € 0,074€/Cupcake
Discontinued Product
Paper cupcake liner 4,7x3,8x6cm, white.
See more products
How many times have you ruined the impeccable shape of your delicious cupcakes by demoulding them? Paper baking cases will be your best ally for perfect and delicious cupcakes and muffins.
Made of paper, a biodegradable material, the cupcake capsules are an eco-friendly option, free of plastic waste. Plus, they're built to withstand oven use and high temperatures without breaking or losing their style.
Why include paper cupcakes cases in your business? We tell you all the advantages.
This product is compostable. Once disposed of in the organic bin, and under controlled conditions in industrial composting plants, they are converted into compost, thus closing a sustainable cycle.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 4,5x4x6,3cm |
| Design | Vichy Cupcake |
| Material | Greaseproof paper |
| Product type | Baking Capsule |
| Base Width | 4,9 cm |
| Lip Width | 7,5 cm |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Circle |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 3.300 |
30028-1800
1.800 Units
69, 07€
0,038€/Cupcake
In Stock.
13854-500
500 Units
36, 84€
0,074€/Cupcake
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions