- last units
Product Replacements
123, 03 € 0,586€/Lid
106, 40 € 0,591€/Lid
126, 34 € 0,790€/Lid
Discontinued Product
Lid compatible with the cake base. Made of very resistant and light transparent plastic, suitable for food contact. Also known as a cake presentation lid or round transparent cover for cake packaging, ideal for baking. 20 cm in diameter and 8 cm in height, transparent colour.
The price is for a Pack of 22 Units.
Accesories
See more products
Enhance your customers' take away and delivery experience with our PET plastic lids, specially designed for cold or ambient food. These lids are the perfect solution for salads, desserts and non-heated dishes, preserving freshness and flavour without the risk of heat deformation. Their design ensures an effective seal, preventing spillage and maintaining the integrity of your dishes during transport.
Made from PET plastic, these lids are a safe and practical option. Although not suitable for high temperatures, their strength and clarity make them perfect for a variety of cold or warm foods. Plus, their compatibility with the containers you'll find in product accessories ensures a perfect fit.
What makes our PET plastic lids an essential choice?
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø20cm |
| Design | Cake |
| Material | APET |
| Product type | Lid |
| Uses | Restaurants, Bakery and Pastry |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 20 cm |
| Top diameter | 20 cm |
| Shape | Round |
| Height | 8 cm |
| Freezing | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Grease-proof | Yes |
| Type | Container |
| Maximun Use Temperature | 60º C |
| Minimum Use Temperature | -40ºC |
| Price for | 22 |
13049-210
210 Units
-15% 88, 17€ Regular price 103,73 €
0,420€/Ø20cm
In Stock.
13058-30
30 Units
36, 72€
1,224€/Lid
In Stock.
13050-210
210 Units
123, 03€
0,586€/Lid
In Stock.
13052-180
180 Units
106, 40€
0,591€/Lid
In Stock.
11074-160
160 Units
126, 34€
0,790€/Lid
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions