- last units
Product Replacements
Discontinued Product
Lid compatible with the cake base. Made of very resistant and light transparent plastic, suitable for food contact. Also known as a cake presentation lid or round transparent cover for cake packaging, ideal for baking. 31 cm in diameter and 6 cm in height, transparent colour.
See more products
Description: Transparent antifog lid for round cakes, compatible with the bases for presentation and transport of cakes that appear in Accessories. Made of APET plastic material that withstands temperatures from -40ºC to +60ºC making it ideal for freezing. It is also 100% Recyclable. Together with the cake base it guarantees an exceptional seal and is very effectively resistant to moisture, mould and dust. Perfect for preserving flavour and quality.
Application: This round cake base lid is ideal for confectionery, bakery, restaurant, catering and other businesses. Due to its good thermal properties, it is suitable for fresh food, cakes or pastries, as well as for hot food, quiches or puff pastries. Its main function is to facilitate tasting and to optimise space in display cabinets, fridges or freezers. It also protects, transports and enhances the value of food. With this transparent cover with reliefs, you will achieve a touch of premium quality when presenting your cakes or pastries.
Colour: Transparent.
Material: APET (Polyethylene Terephthalate).
Height: 6 cm
Diameter: Ø31 cm
Presentation: Pack of 15 Units.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø31cm |
| Design | Cake |
| Material | APET |
| Product type | Lid |
| Uses | Cleaning and Maintenance |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 31 cm |
| Top diameter | 31 cm |
| Shape | Round |
| Height | 6 cm |
| Width | 30 cm |
| Freezing | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 40 cm |
| Recyclable | Yes |
| Grease-proof | Yes |
| Type | Útiles de Limpieza |
| Maximun Use Temperature | 60º C |
| Minimum Use Temperature | -40ºC |
| Price for | 15 |
13049-210
210 Units
-15% 88, 17€ Regular price 103,73 €
0,420€/Ø20cm
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions