- Pack
- last units
1.120
Product Replacements
102, 54 € 0,103€/Classic
41, 44 € 0,104€/Sugarcane
60, 40 € 0,201€/Sugarcane
Discontinued Product
Eco bowl 340ml made of virgin fibre moulded cardboard in White with border on the outer edge.
Price is for a box of 1120 units.
See more products
Suitable for use in the microwave. It heats up quickly and safely, as it resists without any problem and does not deform or deteriorate. We recommend checking the technical data sheet for a safe and responsible use.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø16cm |
| Design | Chinet |
| Material | Molded Fiber Paper |
| Product type | Bowl |
| Recommended capacity | 300 ml |
| Total Capacity | 340 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 16 cm |
| Shape | Round |
| Height | 3,7 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 1.120 |
110722-50-12
600 Units
96, 62€
0,161€/Sugarcane
In Stock.
11844-50-20
1.000 Units
102, 54€
0,103€/Classic
In Stock.
8452-50-8
400 Units
41, 44€
0,104€/Sugarcane
In Stock.
13375-75-4
300 Units
60, 40€
0,201€/Sugarcane
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions