- sale
Product Replacements
8, 13 € 0,163€/Classic
12, 06 € 0,241€/Sugarcane
-20% 11, 27 € 0,225€/Sugarcane
Discontinued Product
Eco bowl 460ml made of virgin fibre moulded cardboard in White with border on the outer edge.
Price is for a pack of 125 units.
See more products
Creams, soups, broths, meats with sauces, but also salad portions or pasta and rice dishes, Chinet Pulp bowls are perfect for serving any type of liquid food or food that needs a plate with a certain depth so that it does not spill while it is being consumed.
Our bowls are made from recycled paper fibres from other cardboard and paper packaging products, which are shaped through a moulding process. With this technique we achieve highly resistant bowls. This whole manufacturing process gives this product all the advantages that we are going to tell you about below.
Suitable for use in the microwave. It heats up quickly and safely, as it resists without any problem and does not deform or deteriorate. We recommend checking the technical data sheet for a safe and responsible use.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø18cm |
| Design | Chinet |
| Material | Molded Fiber Paper |
| Product type | Bowl |
| Recommended capacity | 400 ml |
| Total Capacity | 460 ml |
| Top diameter | 18 cm |
| Shape | Round |
| Height | 4 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 125 |
8452-50
50 Units
6, 47€
0,129€/Sugarcane
In Stock.
11845-50
50 Units
8, 13€
0,163€/Classic
In Stock.
11849-50
50 Units
12, 06€
0,241€/Sugarcane
In Stock.
550502-50
50 Units
-20% 11, 27€ Regular price 14,08 €
0,225€/Sugarcane
In Stock.
13376-75
75 Units
21, 08€
0,281€/Sugarcane
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions