- Pack
- last units
100
Paper Cake Box Square Shape Gold 27,5x27,5x10cm (100 Units)
The price is for a box of 100 Units.
With this product also buy
5262-50
50 Units
8, 20€
0,164€/Budget
In Stock.
See more products
This product is compostable. Once disposed of in the organic bin, and under controlled conditions in industrial composting plants, they are converted into compost, thus closing a sustainable cycle.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Total Dimensions | 27,5x27,5x10 cm |
|---|---|
| Material | Cardboard |
| Product type | Cake Box |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Height | 10,00 cm |
| Width | 27,50 cm |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Length | 27,50 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 100 |
Product Reviews / Q&A