- Pack
500
Can you imagine the typical greaseproof paper cone, but with an extra functionality? Fry paper cones with sauce tabs are here to cover all your needs and give your customers a unique eating experience.
It measures 26,5cm and has a capacity of 250 g.
With this product also buy
5136-25-40
1.000 Units
115, 12€
0,115€/Paper
In Stock.
8562-200
200 Units
1, 08€
0,005€/Bamboo
In Stock.
12019-50-10
500 Units
39, 63€
0,079€/Paper
In Stock.
See more products
This product is designed to provide resistance to fats and oils, maintaining its integrity and functionality even when in contact with greasy foods. Ideal for use in catering, hospitality and food service environments.
| Colour | Kraft |
|---|---|
| Total Dimensions | 26,5cm |
| Material | Greaseproof paper |
| Product type | Conos de Papel Fritos |
| Total Capacity | 250g |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Cone |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Grammage | 220 g/m² |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 26,5 cm |
| Recyclable | Yes |
| Grease-proof | Yes |
| Type | Papel |
| Price for | 500 |
12019-50-10
500 Units
39, 63€
0,079€/Paper
In Stock.
6125-200-10
2.000 Units
153, 45€
0,077€/Paper
In Stock.