- Pack
3.000
Product Replacements
122, 83 € 0,020€/Paper
122, 83 € 0,020€/Paper
Discontinued Product
Paper Straw Straight Striped is used in catering, ice cream parlours and different events or restaurants.
The price is for the Box of 3.000 Units. 12 Packs of 250 Units.
See more products
Are you looking for a different touch to your drinks and for your customers to enjoy them comfortably? Paper straws are the perfect solution. Not only do they add colour to the decoration of your soft drinks, juices, smoothies and cocktails, but they are also environmentally friendly.
Our grommets are made using paper from sustainable sources. The manufacturing process involves forming a paper tube with a diameter suitable for use as a straw. The paper used in their production is completely safe and suitable for consumption.
However, you may be wondering what the real benefits of using paper straws in your venue are. Let us tell you!
A mix of different colours, details and decorations for your straws, which you can combine perfectly with the rest of the elements of your establishment to provide a total aesthetic experience and create a unique and eye-catching set for your services and events.
A true commitment to creativity and the attractiveness of your hospitality business!
| Colour | Red |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø0,6x20cm |
| Design | Stripes |
| Material | Paper |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 6 mm |
| Shape | Elongated |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48236990 |
| Length | 20 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 3.000 |
9640-100-60
6.000 Units
122, 83€
0,020€/Paper
In Stock.
10463-100-60
6.000 Units
122, 83€
0,020€/Paper
In Stock.
10554-100-60
6.000 Units
122, 83€
0,020€/Paper
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions