- Eco
Kraft "Burlap" paper placemat, 30x40cm, made of cellulose, 100% biodegradable and disposable.
Accesories
With this product also buy
45005-1000
1.000 Units
32, 95€
0,033€/Paper
In Stock.
4380-100
100 Units
3, 40€
0,034€/Paper
In Stock.
4380-100-30
3.000 Units
81, 68€
0,027€/Paper
In Stock.
5341-50
50 Units
8, 91€
0,178€/Plastic
In Stock.
5342-50
50 Units
-15% 8, 69€ Regular price 10,22 €
0,174€/Plastic
In Stock.
5343-50
50 Units
14, 16€
0,283€/Plastic
In Stock.
See more products
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
Description: Placemat 30x40cm, made of Kraft "Burlap" paper. Tablecloth for individual diner.
Application: These tablecloths are used for informal gatherings and family meals, as well as in restaurants, cafes, bars and hotels. It is a unique way to give a personal touch of distinction to the table, creating an elegant and colourful atmosphere as well as maintaining the hygiene and aesthetics of the establishment, avoiding staining the table.
Colour: Kraft "Burlap".
Material: Paper.
Size: 30x40 cm
Weight: 40 g/m²
Presentation: Pack of 500 units.
| Colour | Kraft |
|---|---|
| Total Dimensions | 30x40cm |
| Design | Burlap |
| Material | Ecologic Paper |
| Product type | Placemat |
| Shape | Rectangular |
| Width | 30 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Disposable | Yes |
| Grammage | 40 g/m² |
| Intrastat | 48183000 |
| Length | 500,00 cm |
| Recyclable | Yes |
| Price for | 500 |
8935-500
500 Units
33, 86€
0,068€/Paper
In Stock.
8939-500
500 Units
31, 30€
0,063€/Paper
In Stock.
9054-500
500 Units
26, 32€
0,053€/Placemat
In Stock.
9055-500
500 Units
26, 33€
0,053€/Placemat
In Stock.
4424-500
500 Units
26, 33€
0,053€/Placemat
In Stock.
8922-1000
1.000 Units
33, 18€
0,033€/Paper
In Stock.