- last units
Product Replacements
32, 66 € 0,065€/Placemat
32, 23 € 0,064€/Placemat
Discontinued Product
Yellow paper placemat, 30x40cm, made of cellulose, 100% biodegradable and disposable.
The price is for the Pack of 500 Units.
Accesories
See more products
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
Description: Placemat 30x40cm, made of Yellow paper. Tablecloth for individual diner.
Application: These tablecloths are used for informal gatherings and family meals, as well as in restaurants, cafes, bars and hotels. It is a unique way to give a personal touch of distinction to the table, creating an elegant and colourful atmosphere as well as maintaining the hygiene and aesthetics of the establishment, avoiding staining the table.
Colour: Yellow.
Material: Paper.
Size: 30x40 cm
Weight: 40 g/m²
Presentation: Pack of 500 units.
| Colour | Yellow |
|---|---|
| Total Dimensions | 30x40cm |
| Design | Color |
| Material | Paper |
| Product type | Placemat |
| Shape | Rectangular |
| Width | 1,20 m |
| Biodegradable | Yes |
| Grammage | 40 g/m² |
| Intrastat | 48183000 |
| Length | 40 cm |
| Recyclable | Yes |
| Price for | 1.000 |
11532-1000
1.000 Units
47, 01€
0,047€/Paper
In Stock.
4243-500
500 Units
32, 66€
0,065€/Placemat
In Stock.
70011-500
500 Units
32, 23€
0,064€/Placemat
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions