Plastic Bag with Adhesive Flap Cellophane 7x20cm G-160.
See more products
These transparent bags with adhesive flap closure are ideal for a variety of services, such as laundry and ironing, as well as for protecting magazines, books, documents and much more. It's the perfect packaging for a convenient and practical experience!
With these plastic bags with hook-and-loop fastener, you can present your products professionally and ensure their protection. What's more, their transparency allows for a clear display, which adds a touch of elegance to your products. No matter what type of business you run, these bags are a versatile choice. Opt for the best and stand out in the presentation of your products!
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 7x20cm |
| Design | Classic |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Bolsas de Celofán BO-PP |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Rectangular |
| Height | 0,10 cm |
| Width | 7,00 cm |
| Certificate 3 | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48194000 |
| Length | 20,00 cm |
| Micronage | 40 µm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Bolsas |
| Price for | 100 |
Product Reviews / Q&A