- Eco
- last units
Product Replacements
8, 64 € 0,346€/Reusable
Discontinued Product
Plastic Bowl PLA Biodegradable Clear 90 ml (25 Units)
The price is for a pack of 25 Units.
Description: Organic and Compostable Corn Starch (PLA) Tasting Bowl for tasting of 90 ml.
Optimal temperature between -20º and +50ºC. Not suitable for microwave or dishwasher. Suitable for food contact.
Capacity: 90 ml.
Measurements: 7,1x3,4 cm.
Colour: Transparent.
Material: PLA.
Presentation:
The price is for a Pack of 25 Units.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 90ml |
| Design | BIO |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Bowl |
| Uses | Tasting |
| Total Capacity | 90ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Round |
| Height | 3,4 cm |
| Width | 7,1 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Ecologic |
| Price for | 25 |
125uses
11709-20
20 Units
4, 99€
0,249€/Reusable
In Stock.
125uses
9948-25
25 Units
8, 64€
0,346€/Reusable
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions