- last units
Discontinued Product
Plastic Container PET Crystal Solo® 5Oz/150ml Ø9,2cm (50 Units)
The price is for a pack of 50 Units.
With this product also buy
5261-50
50 Units
6, 20€
0,124€/Budget
In Stock.
See more products
This product is suitable for contact with food, complying with current food safety regulations. It ensures safe use in environments where food products are handled, stored or served.
Recycle this product without any problem once its useful life is over. You only have to pay attention to the material it is made of to know in which container you will have to dispose of it.
Description: Plastic ice cream tub with a capacity of 150ml made of transparent PET.
Applications:
Plastic tub used for serving desserts.
Commonly used for ice cream and fruit.
Not suitable for hot products.
Capacity: 150 ml / 5 Oz.
Colour: Transparent.
Material: PET.
Measurements:
Top Diameter: 9,2 cm.
Height: 4,2 cm.
Lower Diameter: 6,3 cm.
Presentation: 150ml plastic tub in packs of 50 units.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 150 ml |
| Design | Cristal |
| Material | PET |
| Product type | Plastic Cup |
| Total Capacity | 150 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Lower diameter | 6,3 cm |
| Top diameter | 9,2 cm |
| Shape | Round |
| Height | 4,2 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 50 |
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions