- last units
Transparent injected plastic tub with 1000ml capacity and made of polypropylene.
Compatible lids available in accessories.
The price is for a Pack of 50 units.
Accesories
With this product also buy
20uses
22005-100
100 Units
5, 29€
0,053€/Plastic
In Stock.
4452-100
100 Units
7, 84€
0,078€/Plastic
In Stock.
4456-100
100 Units
15, 10€
0,151€/Plastic
In Stock.
See more products
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
Recycle this product without any problem once its useful life is over. You only have to pay attention to the material it is made of to know in which container you will have to dispose of it.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 1000ml / 1L |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases Redondos Micro PP |
| Total Capacity | 1000 ml / 1 l |
| Lower diameter | 8,8 cm |
| Top diameter | 11,5 cm |
| Height | 13,8 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 50 |
Product Reviews / Q&A