- last units
Product Replacements
15, 10 € 0,151€/Plastic
-15% 103, 03 € 0,206€/PP
Discontinued Product
Plastic Deli Container PP "Deli" 12Oz/355ml Clear Ø12cm (25 Units)
The price is for a bag of 25 Units.
With this product also buy
20uses
3017-16
16 Units
1, 65€
0,103€/Reusable
In Stock.
See more products
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 355 ml |
| Design | Deli |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases Redondos Micro PP |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total Capacity | 355 ml |
| Top diameter | 12 cm |
| Height | 5,9 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 25 |
4455-100
100 Units
11, 94€
0,119€/Plastic
In Stock.
4456-100
100 Units
15, 10€
0,151€/Plastic
In Stock.
22006-500
500 Units
-15% 103, 03€ Regular price 121,21 €
0,206€/PP
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions