- last units
Plastic Deli Container PP "Deli" 32Oz/960ml Clear Ø12cm (25 Units)
The price is for a bag of 25 Units.
With this product also buy
20uses
3017-16
16 Units
1, 65€
0,103€/Reusable
In Stock.
11988-1
1 Units
8, 46€
8,458€/Ice
In Stock.
12034-5
5 Units
11, 19€
2,239€/Wipes
In Stock.
See more products
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 960ml |
| Design | Deli |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases Redondos Micro PP |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total Capacity | 960 ml |
| Top diameter | 12 cm |
| Height | 14,5 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 25 |
Product Reviews / Q&A