- Pack
- last units
20uses
90
Discontinued Product
Set consisting of 15 black disposable plastic containers of 1000ml capacity, with their 15 corresponding transparent lids. Perfect for transporting food in a comfortable, safe and spill-free way.
See more products
Have you ever felt the frustration of searching for a lid that fits your packaging perfectly? Imagine saying goodbye to those moments! Lid-on packages are revolutionising the way we store and present products.
These packaging not only offer you the convenience of all-in-one shopping, but the security of a perfectly fitting lid, ensuring an airtight seal that protects and maintains the freshness of the contents for longer.
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | Black |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø19cm |
| Design | Delivery Combo |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases Redondos Micro PP |
| Uses | Take Away |
| Total Capacity | 1000 ml / 1 l |
| Diameter | 19 cm |
| Shape | Round |
| Height | 5 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 90 |
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions