- Pack
- last units
90
Discontinued Product
Plastic Deli Container with Lid PP Black 900ml 23x16,5x7cm (90 Units)
The price is for 6 Kits de 15 Containers y 15 Lids por kit.
Accesories
See more products
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | Black |
|---|---|
| Total Dimensions | 900 ml |
| Design | FastPac |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases Rectangulares Micro PP |
| Uses | Take Away |
| Total Capacity | 900 ml |
| Shape | Rectangular |
| Height | 7 cm |
| Width | 17 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 23 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 90 |
20uses
10536-50-6
300 Units
78, 24€
0,261€/500 ml
In Stock.
20uses
511210-75-4
300 Units
112, 01€
0,373€/600 ml
In Stock.
20uses
511212-75-4
300 Units
116, 39€
0,388€/900 ml 2C
In Stock.
20uses
511211-75-4
300 Units
118, 23€
0,394€/900 ml
In Stock.
20uses
511215-50-3
150 Units
85, 55€
0,570€/975ml 3C
In Stock.
20uses
511214-50-3
150 Units
85, 55€
0,570€/1300 ml 2C
In Stock.
20uses
511213-50-3
150 Units
85, 55€
0,570€/1350 ml
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions