- last units
Product Replacements
158, 04 € 0,790€/Plastic
193, 24 € 0,721€/Plastic
253, 88 € 0,635€/Plastic
Discontinued Product
Plastic Deli Container with Plastic Lid PP Tamper-Evident 1180 ml Ø13,3 (18 Units)
The price is for a pack of 18 Units.
With this product also buy
4495-50
50 Units
5, 99€
0,120€/Plastic
In Stock.
10309-150
150 Units
217, 26€
1,448€/Plastic
In Stock.
10583-25
25 Units
-30% 7, 15€ Regular price 10,21 €
0,286€/Paper
In Stock.
10584-25
25 Units
-20% 8, 51€ Regular price 10,64 €
0,340€/Paper
In Stock.
11981-6
6 Units
9, 03€
1,504€/Squeezy
In Stock.
11984-6
6 Units
9, 91€
1,652€/Squeezy
In Stock.
See more products
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 118ml |
| Design | Easy |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases Redondos Micro PP |
| Total Capacity | 1180 ml |
| Top diameter | 13,3 cm |
| Height | 13 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 18 |
10306-100
100 Units
-10% 93, 35€ Regular price 103,72 €
0,933€/Ø13,3cm
In Stock.
10306-100
100 Units
-10% 93, 35€ Regular price 103,72 €
0,933€/Plastic
In Stock.
10305-200
200 Units
158, 04€
0,790€/Plastic
In Stock.
10304-268
268 Units
193, 24€
0,721€/Plastic
In Stock.
10302-400
400 Units
253, 88€
0,635€/Plastic
In Stock.
10301-375
375 Units
186, 75€
0,498€/Plastic
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions