- last units
Product Replacements
17, 73 € 0,355€/Hinged
14, 40 € 0,288€/Hinged
Discontinued Product
Square shape tapa bisagra de 500ml Clear fabricada en PP.
The price is for a pack of 50 Units.
With this product also buy
5348-50
50 Units
9, 46€
0,189€/Hinged
In Stock.
5349-50
50 Units
12, 05€
0,241€/Hinged
In Stock.
20uses
12284-50
50 Units
10, 30€
0,206€/Hinged
In Stock.
See more products
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 500 ml |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases de Plástico Micro PP |
| Total Capacity | 500ml 16Oz |
| Height | 4,5 cm |
| Width | 11 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Length | 11 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 50 |
20uses
12286-50
50 Units
14, 70€
0,294€/Hinged
In Stock.
11019-50
50 Units
17, 73€
0,355€/Hinged
In Stock.
5350-50
50 Units
14, 40€
0,288€/Hinged
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions