- last units
Product Replacements
35, 52 € 0,088€/Plastic
10, 13 € 0,101€/PLA
Discontinued Product
Plastic Souffle Cup PS Black 100ml Ø7,3cm (250 Units)
The price is for a bag of 250 Units.
Accesories
See more products
In the world of hospitality and catering, especially for those businesses that offer take away or delivery services, PS plastic pots are the right choice. The reason? They are made of a very versatile material that guarantees optimum preservation of the quality of sauces, both hot and cold.
Made from PS plastic, a material renowned for its lightness and strength, these small sauce containers are not only easy to handle, but also ensure the perfect delivery of your sauces, reaching your customers as if they were fresh from the kitchen. Their versatility allows them to adapt to various serving conditions, facilitating logistics and efficient deployment on any occasion.
Still wondering why our PS plastic pots are a safe bet?
| Colour | Black |
|---|---|
| Total Dimensions | 100ml |
| Design | Classic |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Total Capacity | 100ml 3Oz |
| Top diameter | Ø7,5cm |
| Height | 3,5 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 250 |
5149-125
125 Units
-20% 8, 06€ Regular price 10,08 €
0,065€/Plastic
In Stock.
12184-405
405 Units
35, 52€
0,088€/Plastic
In Stock.
9286-100
100 Units
10, 13€
0,101€/PLA
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions