- last units
Product Replacements
-20% 32, 46 € 0,325€/Plastic
Discontinued Product
Plastic T-Shirt Bag 100% Degradable 40x60cm (200 Units)
The price is for a pack of 200 Units.
See more products
Looking for a practical and durable bag? You've found it! The main advantage of t-shirt handle bags is their versatility and their great capacity to withstand the transport of almost any type of product. T-shirt bags get their name from their design, as they have a rectangular body, with two handles at the top that resemble the straps of a T-shirt.
The handles allow for a comfortable and firm grip, making it easy to transport products without worry. In addition, they are strong enough to support both light and heavy items, making them suitable for a variety of commercial needs.
Our product is Ok Home Compost marked. It is capable of biodegrading in a home-composting environment into compost. This also applies to all its components, inks and additives.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 40x60cm |
| Design | OXO |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Bolsas Camiseta |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Width | 40 cm |
| Certificate 3 | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Length without handles | 45 cm |
| Price for | 200 |
13136-100
100 Units
22, 65€
0,227€/Reusable
In Stock.
12629-100
100 Units
-20% 32, 46€ Regular price 40,57 €
0,325€/Plastic
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions