- Pack
- last units
170
Product Replacements
-28% 179, 79 € 0,171€/Plastic
Discontinued Product
Plastic Tray PP Heat Sealable GS 1/2 28,8x23,5x8cm (170 Units)
The price is for a box of 170 Units.
See more products
Protect and preserve freshness. Heat sealable packaging offer an airtight seal that protects the contents and whenever you want, your customer can simply remove the film and it's ready to eat!
If you're a takeaway, here's the secret to retaining heat and avoiding spillages! Thermoseal your trays with our thermosealing film that you will find in the product accessories. This way, your take away or delivery orders will reach your customers in optimal conditions, without unpleasant surprises and at the ideal temperature to enjoy.
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 28,8x23,5x8cm |
| Design | Bassic |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Tray |
| Uses | Take-Away |
| Total Capacity | 4400 ml |
| Shape | Rectangular |
| Height | 8 cm |
| Width | 23,50 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 28,8 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 170 |
11083-25-10
250 Units
-12% 100, 76€ Regular price 114,50 €
0,403€/Plastic
In Stock.
11080-50-21
1.050 Units
-10% 179, 79€ Regular price 199,77 €
0,171€/Plastic
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions