Descripción: Bolsa Zip de 50x65cm Con autocierre por presión, Transparentes y de Galga 300 en polietileno de baja densidad.
Aplicaciones:
Bolsas resistentes a bajas temperaturas e impermeables.
Gran transparencia y flexibilidad.
Transparentes 100% natural.
Bolsa apta para el transporte de alimentos.
Color: Transparentes.
Espesor: Galga 300 (75 Micras)
Medida: 50x65cm.
With this product also buy
10398-100-10
1.000 Units
82, 44€
0,082€/Plastic
In Stock.
See more products
You've probably held them in your hand, but do you know the properties and benefits of polyethylene bags? Known for their light weight and wide variety of applications, these plastic bags are widely used in our lives for a myriad of uses.
LDPE bags, known as low density polyethylene bags, are made from a versatile and strong type of plastic that offers a wide range of benefits. In addition, their flexible structure allows them to adapt to different shapes and sizes, which is useful for packaging products of different dimensions.
Discover the outstanding advantages of LDPE plastic bags. Have a look below!
This product is suitable for contact with food, complying with current food safety regulations. It ensures safe use in environments where food products are handled, stored or served.
Zip lock bags have revolutionised the world of storage and organisation by offering a quick and easy solution for opening and closing. These bags are perfect for organising freezers, work stations or pantries. Their transparency allows for quick viewing of the contents as they are clear plastic bags.
This airtight closure mechanism provides a secure seal that protects the contents of the bag from water, air and cold temperatures.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 50x65cm |
| Design | Premium |
| Material | PE (Polyethylene) |
| Product type | Mantel |
| Uses | Carrier |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 34 cm |
| Height | 0,10 cm |
| Width | 50,00 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48194000 |
| Length | 65,00 cm |
| Price for | 50 |
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions