Alternative Products:
-10% 78, 67 € 0,197€/Pre
-25% 73, 79 € 0,184€/Pre
-10% 118, 13 € 0,394€/Pre
Pre-Cut Paper Tablecloth with "Wild Plant" design in White and Brown colour, 100x100cm.
The price is for a Box of 400 Units.
Accesories
See more products
Need tablecloths for an elegant dinner or a casual event? No problem! Paper table cloths are a versatile and affordable solution that will suit all your needs perfectly.
But that's not all, paper tablecloths are also sustainable! They are made from biodegradable materials, usually wood pulp. Paper is one of the most common materials used in the manufacture of eco-friendly tablecloths. It is obtained from renewable sources and is biodegradable, which makes these tablecloths one of the most eco-friendly options.
And you may ask yourself, why should I opt for a paper tablecloth for my hospitality business? Among its advantages, we highlight:
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 1x1m |
| Design | Color |
| Material | Paper |
| Product type | Manteles Cortados 1x1m y 1,2x1,2m |
| Shape | Rectangular |
| Width | 1,20 m |
| Grammage | 40 g/m² |
| Intrastat | 48183000 |
| Length | 500,00 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Servilletas y Manteles |
| Price for | 400 |
8878-400
400 Units
-25% 101, 66€ Regular price 135,55 €
0,254€/Green
In Stock.
13201-400
400 Units
100, 67€
0,252€/Pre
In Stock.
13206-400
400 Units
-10% 78, 67€ Regular price 87,41 €
0,197€/Pre
In Stock.
8916-400
400 Units
-25% 73, 79€ Regular price 98,39 €
0,184€/Pre
In Stock.
13211-300
300 Units
-10% 118, 13€ Regular price 131,26 €
0,394€/Pre
In Stock.
13213-300
300 Units
-15% 93, 31€ Regular price 109,77 €
0,311€/Pre
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions