- Pack
- last units
25uses
500
25uses
Product Replacements
152, 41 € 0,203€/Reusable
See more products
Why settle for ordinary when you can elevate your guests' dining experience? Visualise the possibility of presenting your finest dishes in a way that is not only functional, but also aesthetically captivating. Our miniature PS plastic tasting glasses not only serve as containers, but are also the key to creating a unique culinary experience at every event.
Behind the impeccable appearance of these miniature tasting glasses is polystyrene (PS), a material that redefines practicality without sacrificing elegance. This high-quality plastic not only ensures strength and practicality, but also provides the perfect canvas to enhance the presentation of your dishes.
But what makes these miniature PS tasting glasses so exceptional?
Dishwasher safe with the assurance that the product will withstand a minimum number of washing cycles in perfect condition.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 60 ml |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Mini Vasos Degustación |
| Uses | Tasting |
| Total Capacity | 60 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Cylinder |
| Height | 4,50 cm |
| Width | 6,50 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 6,50 cm |
| Domestic dishwasher | Si |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | |
| Price for | 500 |
125uses
640534-15-14
210 Units
57, 45€
0,274€/Reusable
In Stock.
125uses
640531-250-3
750 Units
152, 41€
0,203€/Reusable
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions