Paper Bag without Handle Kraft 50g/m² 22+12x30cm (25 Units)
5136-25
25 Units
4, 11€
0,165€/Paper
In Stock.
Add a touch of style and elegance to your tastings with our 10cm transparent spoon made of polystyrene (PS).
With this product also buy
5136-25
25 Units
4, 11€
0,165€/Paper
In Stock.
5136-25-40
1.000 Units
115, 12€
0,115€/Paper
In Stock.
34027-10-6
60 Units
147, 35€
2,456€/Foil
In Stock.
39004-25-10
250 Units
70, 66€
0,283€/Paper
In Stock.
4174-200-25
5.000 Units
203, 57€
0,041€/Paper
In Stock.
20uses
22005-100
100 Units
5, 29€
0,053€/Plastic
In Stock.
See more products
Ready to give your tastings a touch of distinction? These elegant mini PS spoons will not only add a touch of sophistication to your dishes, but will also allow you to surprise your guests with a genuinely original presentation.
The miniature spoons, made of polystyrene (PS), stand out for their balance between lightness, strength and elegance, guaranteeing an impeccable presentation at tastings and gastronomic events. Their elegance adds a distinctive touch to any culinary presentation.
These spoons will become an essential element in your tastings and catering, and what is the reason?
Designed for multiple uses, this product can be reused without losing its functionality. Its durable material extends its lifespan, making it a practical and cost-effective option for everyday use. Proper cleaning after each use is recommended to maintain its properties.
Suitable for use in the microwave. It heats up quickly and safely, as it resists without any problem and does not deform or deteriorate. We recommend checking the technical data sheet for a safe and responsible use.
Dishwasher safe with the assurance that the product will withstand a minimum number of washing cycles in perfect condition.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 10cm |
| Design | Catering |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Tasting fork |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Concave |
| Height | 10 cm |
| Width | 2 cm |
| Freezing | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Lavavajillas Industrial | Sí |
| Reusable | Yes |
| Maximun Use Temperature | 55ºC |
| Minimum Use Temperature | -10ºC |
| Price for | 100 |