- last units
125uses
Brown soup plate 18x18 cm, made of PP. Ideal to delight your guests and decorate your tables with an original and attractive plate.
See more products
Description:
Disposable deep plastic plate made of polypropylene, 18x18 cm.
Applications:
Deep disposable plate suitable for serving any type of dish. In addition, these plastic plates are unbreakable.
Also known as disposable plastic plate or polypropylene plastic plate.
Plastic plates commonly used to serve salads, meats, and fish.
Color: Brown
Material: Polypropylene (PP)
Dimensions:
Length: 18 cm
Width: 18 cm
Microwave: Suitable for microwave heating and dishwasher safe.
| Colour | Brown |
|---|---|
| Total Dimensions | 18x18cm |
| Design | Nice |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Plate |
| Total Capacity | 130 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Height | 4,5 cm |
| Width | 18 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 18 cm |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Premium |
| Price for | 5 |
125uses
8048-25
25 Units
-20% 10, 78€ Regular price 13,47 €
0,431€/Purple
In Stock.
125uses
7996-25
25 Units
-20% 10, 44€ Regular price 13,05 €
0,418€/Orange
In Stock.
125uses
7999-25
25 Units
-20% 13, 07€ Regular price 16,34 €
0,523€/Yellow
In Stock.
125uses
7993-25
25 Units
16, 34€
0,654€/Lime green
In Stock.
125uses
7992-25
25 Units
16, 34€
0,654€/Turquoise
In Stock.
Product Reviews / Q&A