- Pack
- sale
90
Alternative Products:
-40% 39, 46 € 0,132€/Sugarcane
Set consisting of 15 round disposable bowls and 15 disposable lids, both made of sugar cane. Perfect for transporting food in a comfortable, safe and spill-free way. Made of sugar cane fibre, 100% compostable and biodegradable material. Suitable for food contact. Dimensions Ø17x9cm, with a capacity of 750 ml.
The price is for the Box of 90 Units. 6 Packs of 15 Units.
See more products

To enter the world of Buddha Bowls made from sugar cane is to discover a perfect synergy between tradition and sustainability. These bowls, with their compatible lid, are not simply containers; they are a declaration of principles in favour of a greener and more conscious world.
And don't be fooled by their natural origin. Although they are biodegradable, their strength is second to none. They can efficiently hold everything from fresh salads to hot soups. And who can resist their rustic charm? Whether for take away or delivery services, these containers will be your best allies.
![]()
Sugar cane is one of the materials with the lowest environmental impact when it comes to manufacturing disposable tableware. How is this possible? Well, we tell you, sugar cane bowls are obtained from bagasse, a product obtained after the processing of sugar cane. After processing this natural material, a bioplastic called vegetable polyethylene is obtained, which does not pollute.
What is so special about these bowls for your business? Here are three essential reasons:
Suitable for use in the microwave. It heats up quickly and safely, as it resists without any problem and does not deform or deteriorate. We recommend checking the technical data sheet for a safe and responsible use.
Suitable for use in traditional ovens, with the total certainty that it will not deform or deteriorate as long as the product is used correctly and responsibly, following the instructions given.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø17cm |
| Design | Buddha |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Bols BePulp Caña de Azúcar |
| Total Capacity | 750ml |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | Ø17 cm |
| Top diameter | Ø17cm |
| Shape | Round |
| Height | 9 cm |
| Width | 17 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Traditional Oven | Si |
| Intrastat | 12129920 |
| Length | 17 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Grease-proof | Yes |
| Type | Container |
| Maximun Use Temperature | 120ºC |
| Minimum Use Temperature | -10ºC |
| Price for | 90 |
12708-75-4
300 Units
77, 72€
0,259€/Sugarcane
In Stock.
12710-75-4
300 Units
-25% 39, 46€ Regular price 52,61 €
0,132€/Sugarcane
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions