- Pack
1.000
Plastic PS Food Pick Clear 9cm (1.000 Units)
6055-50-20
1.000 Units
24, 89€
0,025€/Plastic
In Stock.
Tasting glass of 50ml in the shape of a cube. Make minimalist and avant-garde presentations effortless.
With this product also buy
6055-50-20
1.000 Units
24, 89€
0,025€/Plastic
In Stock.
6234-100
100 Units
5, 47€
0,055€/Plastic
In Stock.
6280-10-10
100 Units
109, 81€
1,098€/Bamboo
In Stock.
12470-10-10
100 Units
35, 57€
0,356€/Mini
In Stock.
Why settle for ordinary when you can elevate your guests' dining experience? Visualise the possibility of presenting your finest dishes in a way that is not only functional, but also aesthetically captivating. Our miniature PS plastic tasting glasses not only serve as containers, but are also the key to creating a unique culinary experience at every event.
Behind the impeccable appearance of these miniature tasting glasses is polystyrene (PS), a material that redefines practicality without sacrificing elegance. This high-quality plastic not only ensures strength and practicality, but also provides the perfect canvas to enhance the presentation of your dishes.
But what makes these miniature PS tasting glasses so exceptional?
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 50 ml |
| Design | Cube |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Mini Vasos Degustación |
| Uses | Tasting |
| Total Capacity | 50 ml |
| Shape | Cubic |
| Height | 5,2 cm |
| Width | 3,8 cm |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 3,8 cm |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | |
| Price for | 20 |
125uses
640541-15
15 Units
4, 71€
0,314€/Reusable
In Stock.
125uses
640525-25
25 Units
6, 57€
0,263€/Reusable
In Stock.
9501-20-10
200 Units
35, 47€
0,177€/Tasting
In Stock.