- last units
125uses
Tasting Sauce Bowl PS "Virgola" 3 Comp. White 30 ml (50 Units)
The price is for a pack of 50 Units.
With this product also buy
125uses
7585B2-20
20 Units
17, 90€
0,895€/Reusable
In Stock.
See more products
In the exciting world of events and catering, mini tasting trays are a must-have essential! More than just utensils, they are the key to elegantly present those elegant presentations that will win over your guests.
These tasting miniatures are made of PS plastic, a material that is not only resistant, but also carries an intrinsic elegance. This plastic not only adds a touch of high quality, but also plays a key role in creating a visual impact on every dish.
Now, do you know what the best features of these trays are?
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 11,9x10cm |
| Design | Virgola |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Aperture | 12 cm |
| Uses | Tasting |
| Total Capacity | 30 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Round |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | |
| Range | Luxury |
| Price for | 50 |