- Pack
20uses
500
PS Cristal Reusable Cup 330ml (500 Units)
3008-10-50
500 Units
131, 89€
0,264€/PS
In Stock.
Low Domed Square Bowl “Water Green” 580ml
With this product also buy
20uses
3008-10-50
500 Units
131, 89€
0,264€/PS
In Stock.
4256-24-12
288 Units
104, 27€
0,362€/Bamboo
In Stock.
5014-50-24
1.200 Units
55, 49€
0,046€/Eco
In Stock.
5976-25-8
200 Units
93, 45€
0,467€/Palm
In Stock.
See more products
Can a plastic bowl be elegant? The answer is a resounding yes. PS Crystal bowls are the perfect choice for a sophisticated presentation with a unique look. However, their value goes beyond aesthetics, as these bowls stand out for their resistance, versatility and, best of all, their reusability.
But, do you know what PS Crystal is? It is a rigid and solid plastic material that offers exceptional resistance. PS Crystal bowls can withstand the weight of food without deforming or breaking easily, ensuring a long shelf life.
Still not convinced you need a PS Crystal bowl for your business or event?
| Colour | Water Green |
|---|---|
| Total Dimensions | 580 ml |
| Design | Premium |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Mini Bols Degustación |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Total Capacity | 580 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Height | 7 cm |
| Width | 12 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 12 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Base Length | 5,5 cm |
| Lip Length | 12 cm |
| Price for | 25 |