- Pack
- last units
10.000
Product Replacements
104, 06 € 0,042€/Wooden
192, 08 € 0,019€/Wooden
91, 23 € 0,018€/Wooden
Discontinued Product
Stirrer of 14cm in Wood for Coffee or any type of Drink.
These Stirrers stand out for being:
With this product also buy
9120-200-70
14.000 Units
78, 41€
0,006€/Paper
In Stock.
See more products
Don't let anything ruin your coffee! Wooden stirrers are the best option over any other, they offer optimal resistance to high temperatures and do not alter the flavours of the products. Perfect to go with biodegradable coffee cups, these stirrers will make it easier for your customers to stir their coffee, tea or infusion in a comfortable way.
Made of birch wood, these stirrers stand out mainly for their durability and safety, they do not splinter and withstand high temperatures without transferring any type of flavour to the drinks or altering their shape. In addition, their simple, ergonomic and practical design makes them perfect for any type of establishment.
Would you like us to tell you more about the advantages of our wooden palettes?
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 14 cm |
| Design | Great to Go |
| Material | Wooden |
| Product type | Coffee Stirrers and Sticks |
| Uses | Coffee |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Elongated |
| Height | 0,50 cm |
| Width | 2,00 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 44191900 |
| Length | 14,00 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Cutlery |
| Price for | 10.000 |
5169-1000-10
10.000 Units
47, 41€
0,005€/Wooden
In Stock.
12443-50-50
2.500 Units
104, 06€
0,042€/Wooden
In Stock.
49014-1000-10
10.000 Units
192, 08€
0,019€/Wooden
In Stock.
5969-500-10
5.000 Units
91, 23€
0,018€/Wooden
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions