- Pack
- last units
200
Product Replacements
58, 60 € 0,293€/Small
Discontinued Product
Wooden Square shape Plate 7x7x1,5cm.
The price is for a box of 200 units.
See more products
Transform your events with the authenticity of miniature wooden plates, an ecological choice for all tastes. Present or decorate your tables with the most natural material in our catalogue, surprising everyone with the warmth and sustainability they bring.
Wood, a high quality natural raw material, is also highly renewable. The wood we use comes from responsibly and sustainably managed forests, without generating toxic or polluting waste.
Why choose them as a material for our dishes? Here we tell you about its advantages:
Suitable for use in the microwave. It heats up quickly and safely, as it resists without any problem and does not deform or deteriorate. We recommend checking the technical data sheet for a safe and responsible use.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 7x7cm |
| Design | Wood |
| Material | Wooden |
| Product type | Miniaturas Biodegradables |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Height | 1,5 cm |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48236910 |
| Length | 7 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 200 |
41017-20-100
2.000 Units
-12% 95, 83€ Regular price 108,90 €
0,048€/Ø5cm
In Stock.
9478-50-20
1.000 Units
249, 88€
0,250€/6,2x6,7 cm
In Stock.
9312-20-10
200 Units
-5% 76, 64€ Regular price 80,68 €
0,383€/Wooden
In Stock.
5979-25-8
200 Units
58, 60€
0,293€/Small
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions