- last units
Product Replacements
Discontinued Product
Wooden Tray 18x13x2,8cm 500ml.
See more products
At the table, every last detail counts. Wooden trays are more than just a simple accessory. They are the essence of presenting and serving your food in the most attractive and original way. These trays not only fulfil their functionality, but are also committed to sustainability and the beauty of nature.
And do you know what the advantages of wood are? Wood is a biodegradable material that does not generate toxic waste. Its rigidity and oil resistance make it ideal for serving a wide variety of foods. In addition, their simple and natural look will suit any situation.
Do you want to know all about wooden trays? We'll tell you all about them.
Suitable for use in the microwave. It heats up quickly and safely, as it resists without any problem and does not deform or deteriorate. We recommend checking the technical data sheet for a safe and responsible use.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 18x13cm |
| Design | Wood |
| Material | Wooden |
| Product type | Tray |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Total Capacity | 500ml 16Oz |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 2,8 cm |
| Width | 13 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48236910 |
| Length | 18 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 25 |
9360-5
5 Units
-25% 3, 23€ Regular price 4,31 €
0,647€/18x13cm
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions