Alternative Products:
1, 86 € 0,009€/Birch
1, 61 € 0,008€/Birch
Skewers for brochettes made of birch wood of 25cm. Ideal for all types of restaurant, catering or event businesses.
The price is for a pack of 100 units.
With this product also buy
5196-200
200 Units
1, 86€
0,009€/Birch
In Stock.
5197-100
100 Units
1, 90€
0,019€/Birch
In Stock.
110732-250
250 Units
3, 81€
0,015€/Paper
In Stock.
9188-100
100 Units
4, 96€
0,050€/Vinyl
In Stock.
9190-100
100 Units
4, 96€
0,050€/Vinyl
In Stock.
See more products
Are you the mastermind behind unforgettable flavours that delight the palate? Do you manage a cosy tavern where food is the heart of the business? Or are you the creative genius behind a catering service that is always looking to surprise? Whatever your case, we have something to excite you.
Our wooden skewers are much more than ordinary utensils; they are the key to elevating your delicious creations to a level of sophistication that will impress your diners. And why wood? Wood, with its natural elegance, suits any culinary presentation, adding a touch of authenticity and warmth.
Why choose these skewers to surprise in your kitchen?
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 25 cm |
| Design | Skewer |
| Material | Birch Wood |
| Product type | Palitos de brochetas |
| Uses | Tasting |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 3 mm |
| Shape | Elongated |
| Height | 1 cm |
| Width | 25 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Type | Cutlery |
| Price for | 100 |
5197-100
100 Units
1, 90€
0,019€/Birch
In Stock.
5196-200
200 Units
1, 86€
0,009€/Birch
In Stock.
44044-200
200 Units
1, 61€
0,008€/Birch
In Stock.
Product Reviews / Q&A
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions