- Pack
600
Kraft Cardboard Burger Scoop Champions Burger 12x12x10cm. Open tray-style container, ideal for serving gourmet burgers, chips, sandwiches or snacks at events, food trucks and food fairs like Champions Burger.
With this product also buy
5136-25-40
1.000 Units
115, 12€
0,115€/Paper
In Stock.
8562-200
200 Units
1, 08€
0,005€/Bamboo
In Stock.
6184-50-10
500 Units
59, 65€
0,119€/Paper
In Stock.
12019-50-10
500 Units
39, 63€
0,079€/Paper
In Stock.
See more products
This product is suitable for contact with food, complying with current food safety regulations. It ensures safe use in environments where food products are handled, stored or served.
Suitable for use in the refrigerator or freezer, as our product is perfectly resistant to low temperatures without becoming brittle or degrading.
Recycle this product without any problem once its useful life is over. You only have to pay attention to the material it is made of to know in which container you will have to dispose of it.
This product can be stably stacked with identical or matching items. Easy to transport, it helps to optimise space when storing them anywhere.

The most remade, prepared and well‑known dish among all audiences. Whether at street food trucks or in gourmet establishments, through fast food restaurants, eateries, catering companies or even supermarkets. Wherever food is offered for delivery and take‑away, this flagship dish of American cuisine – the hamburger – is never missing!
Is it for takeaway, delivery, or to serve in a venue? And of course, how could you not think carefully about which packaging is best for your burger? Our burger boxes are perfect for any kind of burger you can think of: classic burgers, multi‑layered, XXL, deluxe, gourmet chicken, vegan, or even a delicious multi‑layer sandwich!
The cardboard, the fundamental base of our packaging, is more than just a simple material. Made with fibres from forests certified for responsible management of their resources, our cardboard not only guarantees strength and practicality, but also reflects our commitment to sustainability.
And you know something? As expected, this type of packaging speaks for itself. By seeing it from the outside your customers will immediately know what it contains, that’s why it is essential that its aesthetic is impeccable and that it says wonders about your place at a single glance.

| Colour | Kraft |
|---|---|
| Total Dimensions | 12x12x10cm |
| Design | Bassic |
| Material | Cardboard |
| Product type | Cajas para Hamburguesas |
| Uses | Take Away |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Height | 10 cm |
| Width | 12 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48191000 |
| Length | 12 cm |
| Recyclable | Yes |
| Grease-proof | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 600 |