Carton lid with PP laminate for 8Oz/250ml and 12Oz/350ml capacity pots.
Accesories
With this product also buy
13456-50
50 Units
7, 14€
0,143€/Dessert
In Stock.
13458-50-6
300 Units
53, 87€
0,180€/Multi
In Stock.
13638-50
50 Units
6, 43€
0,129€/Kraft
In Stock.
See more products
Transform the way your customers enjoy your dishes with our cardboard lids for take away and delivery packaging. These lids are not only practical and safe, their robust and efficient design ensures worry-free transport, keeping your food protected.
Made from high quality cardboard, our lids are a sustainable and responsible solution. This material is a renewable, biodegradable and recyclable resource, making it an environmentally friendly option. In addition, cardboard provides adequate insulation to maintain the temperature of hot or cold food.
What makes our cardboard lids a must-have option for your business?
| Colour | Kraft |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø9cm |
| Design | Round |
| Material | Cardboard |
| Product type | Lid |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Total Capacity | 480ml |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | Ø9,0cm |
| Lower diameter | 9,5 cm |
| Height | 1,5 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Grammage | 260 g/m2 |
| Intrastat | 48236910 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 50 |