- Pack
100
Cardboard box, Kraft colour, 43x15x10cm. Ideal for Swiss Roll Cake, Puff Pastry Braids, Christmas Log and Strudel.
Manufactured in a piece that opens like the petals of a flower and with a handle system for easy transport. Simple and elegant.
Accesories
See more products
This product is designed to provide resistance to fats and oils, maintaining its integrity and functionality even when in contact with greasy foods. Ideal for use in catering, hospitality and food service environments.
Description: Kraft cardboard box with butterfly effect opening 43x15x10cm.
Made in one piece with 4 flaps that fold to close the box through a system of handles. Original and practical method of transporting cakes.
Aplication: Ideal for confectionery businesses such as: Ovens, Patisseries, Children's Caterings,...
This wrapper is designed for sponge cake rolls, puff pastry braids, Swiss log, Swiss roll, Christmas log, Christmas log and Strudel. As well as biscuits, meringue and other dishes.
Colour: Kraft
Material: Folding Carton
Measurements:
Width: 15cm
Length: 43cm
Height: 10cm
| Colour | Kraft |
|---|---|
| Total Dimensions | 43x15x10cm |
| Design | Vichy Cupcake |
| Material | Cardboard |
| Product type | Cake Box |
| Uses | Pastry |
| Shape | Rectangular |
| Height | 10 cm |
| Width | 15 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 43 cm |
| Recyclable | Yes |
| Grease-proof | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 100 |
9208-25-4
100 Units
108, 22€
1,082€/35x10x10cm
In Stock.
9209-25-4
100 Units
133, 04€
1,330€/43x15x10cm
In Stock.
Product Reviews / Q&A