- Pack
200
Looking for a different presentation that makes an impact? The 65 ml inclined tasting mini cup (6 x 3 x 6.5 cm) is ideal for serving gazpachos, skewers, desserts and tastings in hospitality, catering and events. Its inclined design adds a modern and elegant touch, enhancing every creation.
With this product also buy
4088-20-16
320 Units
33, 20€
0,104€/Paper
In Stock.
6221-20-10
200 Units
45, 74€
0,229€/Reusable
In Stock.
125uses
640501-25-20
500 Units
184, 02€
0,368€/Reusable
In Stock.
12173-50-20
1.000 Units
66, 68€
0,067€/Pine
In Stock.
12543-100
100 Units
3, 30€
0,033€/Bamboo
In Stock.
12586-25-8
200 Units
26, 66€
0,133€/Square
In Stock.
Why settle for ordinary when you can elevate your guests' dining experience? Visualise the possibility of presenting your finest dishes in a way that is not only functional, but also aesthetically captivating. Our miniature PS plastic tasting glasses not only serve as containers, but are also the key to creating a unique culinary experience at every event.
Behind the impeccable appearance of these miniature tasting glasses is polystyrene (PS), a material that redefines practicality without sacrificing elegance. This high-quality plastic not only ensures strength and practicality, but also provides the perfect canvas to enhance the presentation of your dishes.
But what makes these miniature PS tasting glasses so exceptional?
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 65 ml |
| Design | Premium |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Mini Vasos Degustación |
| Uses |
Restaurants and Catering Tasting |
| Total Capacity | 65 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 6 cm |
| Lower diameter | 3 cm |
| Shape | Cone |
| Height | 6,5 cm |
| Width | 6 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 200 |
12562-20-10
200 Units
46, 27€
0,231€/3,1x4,3x7,8cm
In Stock.