- Pack
600
Square wooden plates of 9x9 cm in wood colour.
See more products
Transform your events with the authenticity of miniature wooden plates, an ecological choice for all tastes. Present or decorate your tables with the most natural material in our catalogue, surprising everyone with the warmth and sustainability they bring.
Wood, a high quality natural raw material, is also highly renewable. The wood we use comes from responsibly and sustainably managed forests, without generating toxic or polluting waste.
Why choose them as a material for our dishes? Here we tell you about its advantages:
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 9x9cm |
| Design | Square |
| Material | Wooden |
| Product type | Plate |
| Shape | Round |
| Height | 1 cm |
| Width | 9 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48236910 |
| Length | 9 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 600 |
12582-25-24
600 Units
72, 72€
0,121€/Mini
In Stock.
41007-25-12
300 Units
59, 08€
0,197€/Wooden
In Stock.
41008-25-12
300 Units
80, 01€
0,267€/Wooden
In Stock.