Paper Bag without Handle Kraft 50g/m² 22+12x30cm (25 Units)
5136-25
25 Units
4, 11€
0,165€/Paper
In Stock.
Paper Baguette Bag Grease-Proof Opened Kraft 9+5x32cm (250 Units)
With this product also buy
5136-25
25 Units
4, 11€
0,165€/Paper
In Stock.
5136-25-40
1.000 Units
115, 12€
0,115€/Paper
In Stock.
4085-42-40
1.680 Units
174, 97€
0,104€/Paper
In Stock.
34027-10-6
60 Units
147, 35€
2,456€/Foil
In Stock.
39004-25
25 Units
10, 09€
0,404€/Paper
In Stock.
39004-25-10
250 Units
70, 66€
0,283€/Paper
In Stock.
See more products
Paper bags are the most ecological alternative to traditional plastic bags. Much more environmentally responsible, they are functional, versatile and also allow products to be stored safely.
Their manufacturing process is simple: they are made by combining cellulose fibres, which come from the pulp of trees, after a "sizing" process. The resulting product is filtered and washed, creating a kind of pulp that is transformed into paper. They are therefore made from totally renewable and sustainable materials. This cellulose fibre, by the way, comes from ethically and responsibly managed forests, which is a real bet and advantage for the planet.
| Colour | Kraft |
|---|---|
| Total Dimensions | 9+5x32cm |
| Design | Classic |
| Material | Greaseproof paper |
| Product type | Envases para Bocadillos |
| Uses | Bakery |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width | 10 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Grammage | 40 g/m² |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Bolsas |
| Gusset | 5 cm |
| Price for | 250 |
4935-250
250 Units
13, 54€
0,054€/Paper
In Stock.
4949-250
250 Units
9, 92€
0,040€/Paper
In Stock.
10566-100
100 Units
3, 74€
0,037€/Paper
In Stock.
11663-100
100 Units
5, 68€
0,057€/Paper
In Stock.