- Pack
- sale
100
Paper Cake Box Rectangular Shape Gold 32,5x39,5x8cm.
The price is for a box of 100 Units.
See more products
When it comes to baking, every detail counts. From the selection of ingredients to the final presentation, every step is crucial to captivate your customers. And on that journey to perfection, packaging plays a key role. That's why our butterfly boxes for cakes and sweets are designed to elevate every aspect of your confectionery business.
Their closure, consisting of a top handle and four flaps, ensures convenient transport and secure closure, as well as offering plenty of room inside.
And you know what else? As they are made in one piece, they provide a strong and stable base that will surprise everyone, ensuring that the cardboard boxes will support the weight of your cakes and pastries without any complications.
Cardboard, the fundamental base of our packaging, is more than just a material. Made from fibres sourced from forests certified for responsible resource management, our cardboard not only ensures strength and practicality, but also reflects our commitment to sustainability.
Do you want to know all the advantages of these cardboard boxes for cakes? We tell you all about them:
This product is compostable. Once disposed of in the organic bin, and under controlled conditions in industrial composting plants, they are converted into compost, thus closing a sustainable cycle.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | Gold |
|---|---|
| Total Dimensions | 32,5x39,5x8 cm |
| Design | Rectangular |
| Material | Cardboard |
| Product type | Cake Box |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 8 cm |
| Width | 32,5 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 39,5 cm |
| Price for | 100 |
11471-50-2
100 Units
97, 08€
0,971€/15x22x8cm
In Stock.
4370-50-2
100 Units
112, 60€
1,126€/19x25x8cm
In Stock.
4257-50-2
100 Units
174, 00€
1,740€/26,5x35,5x8cm
In Stock.
Product Reviews / Q&A