White cardboard plate of 27 cm in diameter. Its simple design suits all occasions, from formal events to informal meals.
See more products
White cardboard plates are a classic at events and catering. We know that if you try them, you will never want to change them again. Our cardboard plates are designed to give you peace of mind and make life easier in your kitchen.
The design of our plates is as functional as it is attractive. With their elegant white colour and embossed rim, they will add a sophisticated touch to any table and make your meals look irresistible.
Made from recycled cardboard, our plates are 100% recyclable and biodegradable. This will help reduce the amount of waste generated every day and show your customers your commitment to the environment.
They are the best eco-friendly alternative to the classic disposable plastic tableware, so why not take the step towards a greener future today?


Designed to offer the ideal strength and size for main meals, the 27cm diameter plates are ideal for serving anything from a succulent steak with garnish to a pasta dish with sauce without compromising on aesthetics.
Their 550 g/m² grammage ensures that the plates won't bend or break, proving surprisingly rigid. And your customers can even cut on them without any risk.
Hygiene is crucial in any catering business and with our cardboard plates you can raise your cleanliness standards to the ultimate level.
On the one hand, made from high quality materials, they do not alter the taste of the food. On the other hand, as they are disposable, you will have a clean and impeccable plate every time you serve and avoid cross-contamination.
At Monouso we have put all our knowledge as experts in the sector to provide you with the best disposable tableware for your business. That's why we offer you this white cardboard plate to guarantee an exceptional dining experience and to take care of every last detail. This tray not only meets our quality standards, but is also economical - a winning combination!
If you have any questions, our Monouso customer service team will be happy to listen to you and help you with any queries you may have.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø27cm |
| Design | Round |
| Material | Cardboard |
| Product type | Plate |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Diameter | 27 cm |
| Shape | Round |
| Height | 6,00 cm |
| Width | 27,00 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Family | Monouso |
| Grammage | 550 g/m² |
| Length | 27,00 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 50 |