Transparent Biaxially Oriented Polypropylene (Crystal Effect) Bags of 12,5x12,5 cm (usable size). Additionally, they feature a 3 cm flap with an adhesive strip for sealing and a 4 cm white reinforcement with an euro hole for hanging. Micronage G160 (40 µm) +/-3%.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 12,5x12,5cm |
| Design | Euroslot |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Bolsas de Celofán BO-PP |
| Aperture | 20 cm |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 0,10 cm |
| Width | 12,50 cm |
| Certificate 3 | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48194000 |
| Length | 12,50 cm |
| Micronage | 40 µm |
| Recyclable | Yes |
| Price for | 100 |