- last units
20uses
20uses
Product Replacements
86, 64 € 0,433€/Hinged
Discontinued Product
The most convenient and safest way to serve take away meals is with the hinged high lid container in PP of 1.200 ml: on the one hand, you don’t have to worry about finding a compatible lid; on the other hand, you guarantee a tight seal without leakage. Without a doubt, a simple and professional container.
Have you heard of hinged lid packaging? These innovative containers are not only practical, but also guarantee a perfect airtight seal. Forget the constant search for the right lid; with the hinged lid, sealing is instant and secure - the ideal choice for those who value simplicity and functionality in one product!
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 1200 ml |
| Design | Elegance |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases Redondos Micro PP |
| Total Capacity | 1200 ml |
| Height | 6,9 cm |
| Width | 18,5 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 19 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 50 |
5353-25
25 Units
-20% 15, 00€ Regular price 18,76 €
0,600€/Hinged
In Stock.
11022-25-8
200 Units
86, 64€
0,433€/Hinged
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions