- sale
20uses
20uses
Alternative Products:
19, 77 € 0,395€/Hinged
16, 30 € 0,652€/Plastic
17, 50 € 1,166€/Plastic
The most convenient and safest way to serve take away meals is with the hinged high lid container in PP of 750 ml: on the one hand, you don’t have to worry about finding a compatible lid; on the other hand, you guarantee a tight seal without leakage. Without a doubt, a simple and professional container.
See more products
Have you heard of hinged lid packaging? These innovative containers are not only practical, but also guarantee a perfect airtight seal. Forget the constant search for the right lid; with the hinged lid, sealing is instant and secure - the ideal choice for those who value simplicity and functionality in one product!
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 750ml |
| Design | Elegance |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases Bisagra Micro PP |
| Total Capacity | 750ml |
| Shape | Rectangular |
| Height | 10,4 cm |
| Width | 12,3 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Length | 14,2 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 50 |
20uses
12287-50
50 Units
-20% 17, 92€ Regular price 22,40 €
0,358€/750 ml
In Stock.
11020-50
50 Units
27, 59€
0,552€/Hinged
In Stock.
5351-50
50 Units
19, 77€
0,395€/Hinged
In Stock.
23000-25
25 Units
16, 30€
0,652€/Plastic
In Stock.
20uses
10531-15
15 Units
17, 50€
1,166€/Plastic
In Stock.
20uses
511222-50
50 Units
20, 04€
0,401€/Reusable
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions